Knjižničarji ocenjujemo

 
Bagdadske sirene
Khadra, Yasmina
ocenaocenaocenaocenaocena
Modrijan, 2015
Bralec
309 strani
družbenokritičen roman
preverite, ali je knjiga prosta (OPAC)
Od miroljubnega iraškega beduina do fundamentalističnega skrajneža.
Yasmina Khadra, psevdonim alžirskega pisatelja Mohammeda Moulessehoula (1953), je v slovenskem prostoru znano pisateljsko ime. Po Lastovkah iz Kabula in Napadu so Bagdadske sirene tretji roman iz t. i. trilogije kriznih žarišč arabskega sveta.

V romanu spremljamo življenje 20-letnega beduina, ki zaradi ameriškega napada na Bagdad prekine šolanje na univerzi in se vrne v rodno vas Kafr Karam. Tu živi odmaknjeno življenje, vojna vihra se ga komaj dotakne in tudi bližnje srečanje z nasiljem v njem zbudi le odpor in slabost, dokler ne pride do preobrata. Nemo spremljanje se sprevrže v bes in odločenost, da bo nekaj naredil. Vrne se v Bagdad in se pridruži ekstremistom. Njegova pot je začrtana.

Bralec je postavljen pred dilemo. Kriza na Bližnjem vzhodu ni več tako enoznačna in ravnanja vseh vpletenih ne več tako nerazumska. Skrajne okoliščine so tiste, ki določajo potek igre, a kot se izkaže, je vedno posameznik tisti, ki se odloči – tako ali drugače.

»Poznavalsko spisan roman o stvareh, ki jih vse bolj neobčutljivo gledamo v poročilih.« (Matej Bogataj, Mladina, 29. 4. 2016)

Skip to content