Knjižničarji ocenjujemo

 
COVID-19 : pandemija, ki se nikoli ne bi smela zgoditi – in kako preprečiti naslednjo
Mackenzie, Debora
ocenaocenaocenaocenaocena
Ciceron, 2020

269 strani
strokovna monografija
preverite, ali je knjiga prosta (OPAC)

Knjiga govori o pandemiji, ki bi se jo dalo preprečiti oz. z delitvijo podatkov ob pravem času vsaj zajeziti.
Debora MacKenzie je novinarka, ki že tri desetletja spremlja izbruhe nalezljivih bolezni. Podrobno je spremljala izbruhe sarsa, ebole, ptičje in prašičje gripe. Prepričana je, da se ta pandemija, po vsem kar smo se naučili o virusih v zadnjih desetletjih, nikoli ne bi smela zgoditi.
Znanstveniki so na nevarnosti okužb družine koronavirusov opozarjali že petnajst let, pa se zaradi finančnih kriz in brezbrižnosti vlad po vsem svetu, temu ni pripisovalo dovolj velikega pomena.
Po vseh do sedaj znanih podatkih je do prve okužbe s Covid-19 prišlo na kitajski tržnici v Vuhanu. Kitajske oblasti so Svetovno zdravstveno organizacijo obvestile o prvih primerih neznane pljučnice 31. decembra 2019, kar se je kasneje izkazalo za neresnično, saj se je prvi primer pojavil že novembra. Vuhansko tržnico so na novoletni dan zaprli. 18. januarja so blizu Vuhana priredili kolektivno večerjo v čast bogu kuhinje in prišlo naj bi 40. 000 ljudi. Vuhanski župan je dogodek dovolil, ker so mislili, da je širjenje virusa med ljudmi omejeno.
Vuhan, mesto z 11 milijoni prebivalcev, so 23. januarja 2020 ob 10. uri neprodušno zaprli. Ker pa je bilo čez tri dni kitajsko novo leto, največji praznik, so preko podatkov s prenosnih telefonov potrdili, da je med 11. januarjem in začetkom prepovedi potovanj 23. januarjem zapustilo Vuhan 4,3 milijona prebivalcev. Številni med njimi so prenašali virus in ni ga bilo mogoče več ustaviti.
Po mnenju raziskovalcev je Covid-19 razmeroma blaga pandemija in dobro bi bilo, da to pandemijo vzamemo kot pomembno učno uro, saj smrtonosnih kandidatov za nove pandemije v naravi ni malo.
Skip to content