Knjižničarji ocenjujemo

 
Banatski cvet
Klinar, Tomaž, 1971
ocenaocenaocenaocenaocena
Celjska Mohorjeva družba, 2021
Slovenske večernice
113 strani
slovenski roman
preverite, ali je knjiga prosta (OPAC)
Prva iskrica ljubezni med Beti in Janezom se je zanetila med služenjem vojaškega roka. Pisma, ki so potovala iz enega konca države na drugega, pa so jo razplamtela, da je trajala in gorela več kot šestdeset let.
Je naključje ali usoda, ko se v množici srečata dva pogleda? Janez je služil vojaški rok v Beli Crkvi v Banatu, ko je na železniški postaji zagledal Beti. Zbral je pogum, da jo je ogovoril in iz tistega bežnega srečanja se je razplamtela ljubezen. Ona je bila Čehinja, on Slovenec z Jesenic. Glavni problem ni predstavljala razdalja 700 kilometrov, ki ju je ločila, ampak starši, ki niso želeli, da se otroka poročita s tujcem.
Banatski cvet je preprosta ljubezenska pripoved, ki temelji na resnični zgodbi zakoncev z Jesenic. Bere se tekoče in hitro, generacijo, ki je odraščala v času Jugoslavije, pa bodo vmes preplavljali lastni spomini. Na koncu je Tomaž Klinar dodal tudi nekaj zgodovinskih dejstev o Beli Crkvi in povojnih Jesenicah, ter recept po katerem lahko spečete pecivo, s katerim je Beti postregla Janeza na prvem obisku.
Skip to content