Knjižničarji ocenjujemo

 
Živimo dlje : znanost in umetnost dolgoživosti
Attia, Peter in Gifford, Bill
ocenaocenaocenaocenaocena
Primus, 2024
ǂZbirka ǂInZdravje
487 strani
strokovna monografija
preverite, ali je knjiga prosta (OPAC)
Nova različica medicine 3.0 za daljše in boljše življenje.
Dr. Peter Attia je diplomiral iz medicine na Medicinski fakulteti Univerze Stanford in se usposabljal v bolnišnici Johns Hopkins za splošnega kirurga. Raziskoval je tudi na ameriških nacionalnih inštitutih za zdravje kot kirurški onkološki sodelavec na Nacionalnem inštitutu za raka, kjer se je osredotočal na imunsko zdravljenje melanoma. Je član uredniškega odbora revije Aging ter vodi The Drive, enega najbolj priljubljenih podkastov, ki obravnava zdravje, medicino in dolgoživost. Med znanimi in zanimivimi gosti je bil tudi Tadej Pogačar.

Bill Gifford je veteran novinarstva in avtor uspešnice Spring Chicken: Stay Young Forever (Or Die Trying). Svoja dela objavlja v revijah in časopisih Outside, Scientific American, Bloomberg Businessweek, Men’s Health in številnih drugih publikacijah.

Dr. Peter Attia v knjigi trdi, da je čas za novo vrsto medicine. Najprej smo imeli tako imenovano medicino 1.0. To je obdobje, v katerem je deloval Hipokrat in je bilo prisotno še 2.000 let po njegovi smrti. Sklepi tovrstne medicine temeljijo na neposrednem opazovanju in so bolj ali manj podprti z ugibanjem. Bistveni preskok v tem obdobju je bilo prepričanje, da bolezni ne povzročajo bogovi, temveč narava.
Medicina 2.0 se je pojavila sredi 19. stoletja s teorijo, da vse bolezni povzročajo klice. Prehod je bil dolg. V tem času je prišlo do izboljšane higiene v zdravstvu in izuma antibiotikov. Prehod so spodbudile tudi tehnološke iznajdbe in pa izum znanstvene metode. Medicina 2.0 je medicina, ki jo poznamo danes in temelji večinoma na blažitvi in zdravljenju posledic.
Pri medicini 3.0 pa je potrebno začeti razmišljati drugače. Potrebno je vložiti več denarja in časa v razumevanje bolezni in preventivo. Namen je, da človek pride zdrav do svoje starosti in jo potem tudi kvalitetno doživlja. To pomeni, da večinoma lahko sam skrbi zase, ne pa da drugo polovico življenja preživlja v bolečinah.

Knjiga je sestavljena iz treh delov. V prvem najprej spoznamo, kaj sploh medicina 3.0 pomeni in kako knjigo uporabljamo. V drugem delu spoznamo bolezni, ki v zadnjih letih najbolj ogrožajo naša življenja in najnovejše raziskave v zvezi z njimi. V zadnjem poglavju pa spoznamo, na kaj bi morali biti pozorni, da bi prešli na medicino 3.0 in si izboljšali življenje in starost.

Knjiga je super branje za vse bralce. Za vse, ki bi radi prešli iz mišljenja današnje medicine, torej zdravljenja simptomov, v življenje, ki nam je in bo v veselje.

Skip to content